ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

«ΑΣΤΡΟΒΙΟΗΘΙΚΗ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ: ΕΝΝΟΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΝΑΤΕΝΙΣΕΙΣ» - ΔΙΑΛΕΞΗ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ «ΒΙΟΗΘΙΚΗ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ» [08-11-2022]

Δευτέρα 07 Νοεμβρίου 2022 THE ATHENS UNIVERSITY MUSEUM, THOLOU 5, PLAKA
«Αστροβιοηθική των Θρησκειών: Εννοιολογικές ενατενίσεις» - Διάλεξη στο πλαίσιο του μαθήματος «Βιοηθική και Θρησκείες» [08-11-2022]

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Την Τρίτη 8 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 15:00  θα πραγματοποιηθεί διάλεξη του κ. Δημήτριου Χ. Αλεξόπουλου (MSc. Social Anthropology, London School of Economics and Political Science, Υπ. Διδάκτορα Θεολογικής Σχολής ΕΚΠΑ) με θέμα:

Αστροβιοηθική των Θρησκειών: Εννοιολογικές ενατενίσεις

στο πλαίσιο του μαθήματος «Βιοηθική και Θρησκείες» του προπτυχιακού κύκλου σπουδών του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας και υπό την αιγίδα του Εργαστηρίου Ηθικής και Βιοηθικής των Θρησκειών του ΕΚΠΑ.

Συντονισμός: Βασίλειος Φανάρας, Διευθυντής του Εργαστηρίου Ηθικής και Βιοηθικής των Θρησκειών, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας και Θρησκειολογίας του ΕΚΠΑ.

- Αμφιθέατρο Γ΄ «Παναγιώτης Τρεμπέλας» (Κοινωνικής Θεολογίας) Κτήριο Θεολογικής Σχολής, Πανεπιστημιόπολη ΕΚΠΑ, Άνω Ιλίσια.

- Η εκδήλωση είναι ανοικτή στο κοινό. Θα ακολουθήσει συζήτηση.

- Θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

- Πληροφορίες: 697 733 1476, 694 630 3954.